fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2022-12-22
Martwy dżinn w Kairze i inne opowiadania - recenzja
ikona wiadomości
Współczesna scena literacka, a zatem również poletko nastawionej na rozrywkę fantastyki, ma swoisty fetysz oryginalności. Ten wyścig pisarzy ku stworzeniu jak najbardziej nowatorskiej, oryginalnej i przyciągającej uwagę wizji jest, rzecz jasna, jak najbardziej pożądany. Stanowi bowiem paliwo kreacji, napędza wyobraźnię czytelników, przesuwając granice konwencji wciąż dalej i dalej. Często jednak odbywa się to w kontrze do postawy rozczarowanego postmodernisty mówiącego, że w zasadzie wszystko już było, że wszystko zostało w ten lub inny sposób napisane i powiedziane. Biorąc pod uwagę obsesję fantastów na punkcie „odkrywczości” świata przedstawionego, nietrudno zauważyć wagę dobrego pomysłu wyjściowego. A że nie każdy pisarz jest tytanem kreatywności – sprawność warsztatowa to wszak zupełnie inna sprawa – często natrafiamy na próby pójścia na skróty. Stąd wszelkiego rodzaju miszmasze konwencji czy też fantastyka quasi-historyczna z mniej lub bardziej abstrakcyjnymi historiami alternatywnymi na czele. Martwy dżinn w Kairze – skromny zbiór opowiadań Phendersona Djèlí Clarka – jest tu koronnym przykładem tego typu światotworzenia, wrzucenia fantastycznych detali w scenografię rodem z podręczników historii.

Zapraszamy do lektury recenzji Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-12-19
Urth Nowego Słońca - recenzja
ikona wiadomości
Literatura science fiction ma rozmaite formy gatunkowe i jest w różny sposób klasyfikowana. Jednym z ważnych podziałów jest ten wyróżniający utwory stricte rozrywkowe i te ambitne. Pierwsze zapewniają przede wszystkim dobrą zabawę i emocje, zaś drugie poruszają wiele ważnych i uniwersalnych kwestii dotyczących sytuacji człowieka w odległej przyszłości, wiary czy też chociażby odwiecznych praw natury. I to właśnie w ten nurt wpisuje się powieść Gene’a Wolfe’a pt. Urth Nowego Słońca, która stanowi najnowszą, a zarazem finalną część cyklu Księga Nowego Słońca. Ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa MAG

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-12-07
Bezlitośni bogowie - recenzja
ikona wiadomości
Niespełna dwa lata po premierze powieści fantasy Niegodziwi święci mamy przyjemność poznać drugą odsłonę bestsellerowego cyklu Emily A. Duncan – książkę Bezlitośni bogowie, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. Tym samym możemy odkryć dalsze losy trojga wybrańców losu, którym przyjdzie walczyć z drzemiącą w nich magiczną mocą i mrocznym szaleństwem.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-11-28
Artefakty - premiery
ikona wiadomości
W ostatnich dniach za sprawą wydawnictwa MAG do księgarń trafiły nowe propozycje z serii Artefakty:

- Pawana, Keith Roberts - W roku 1588 została zamordowana królowa Elżbieta. Ta tragedia zapoczątkowała cały ciąg wydarzeń, którego wynikiem było pokonanie Anglii przez Hiszpańską Armadę i późniejszy upadek protestantyzmu. Teraz jest wiek dwudziesty, najwyższą władzę sprawuje Kościół rzymski. Ludzie prowadzą sielskie życie, zajmują się rzemiosłem i rolnictwem, technika zatrzymała się na etapie lokomotyw parowych i prymitywnego radia. Jednak rozwoju nauki nie da się hamować w nieskończoność... zaczyna się rewolucja.

- Ilion, Dan Simmons - Na Marsie, u stóp wulkanu Olympus Mons rozgorzała pod kontrolą bogów wojna trojańska. Wydarzenia obserwuje sam Zeus ze swą olimpijską rodziną oraz Thomas Hockenberry, pochodzący z dwudziestego pierwszego wieku profesor literatury klasycznej, któremu przypadnie również rola pionka w wewnętrznych spiskach podstępnych bogów i zawistnych bogiń. Tymczasem na Ziemi, niewielka grupka ludzi poszukuje utraconej przeszłości i straszliwej prawdy o świecie. Z okolic Jowisza z kolei wyrusza ekspedycja czterech rozumnych maszyn, których zadaniem jest zbadać i ewentualnie zlikwidować źródło dziwnych kwantowych zakłóceń stanowiących potencjalne źródło katastrofy na kosmiczną skalę. Zakłócenia koncentrują się wokół wulkanicznego stożka, wznoszącego się na wiele kilometrów ponad terraformowaną powierzchnię Czerwonej Planety.

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-11-23
Premiery MAG-a
ikona wiadomości
Za sprawą wydawnictwa MAG do księgarń trafiły powieści:

- Zaginiony metal, Brandon Sanderson - Waxillium Ladrian, stróż prawa z Dziczy, który został senatorem w wielkim mieście, przez lata podążał śladem tajemniczej organizacji zwanej Kręgiem, którą kierowali jego nieżyjący wuj i siostra, a która porywała ludzi pochodzących z rodzin Allomantów. Kiedy detektyw Marasi Colms i jej partner Wayne natrafiają na magazyn broni przeznaczonej dla Bilming, jednego z zewnętrznych miast, pojawia się nowy trop. Konflikt między stolicą Elendel a zewnętrznymi miastami przynosi korzyść Kręgowi, ich macki sięgają teraz Senatu Elendel, a Bilming jest jeszcze bardziej uwikłane.
Po tym, jak Wax odkrywa nowy rodzaj materiału wybuchowego, który ma bezprecedensową niszczycielską moc, i uświadamia sobie, że Krąg z pewnością już go zna, nieśmiertelny kandra wyjawia, że moc Harmonii nie sięga Bilming. To znaczy, że miasto uległo wpływom innego boga – Trella, którego wyznaje Krąg. A Trell nie jest jedyną istotą przybywającą z szerszego cosmere – Marasi zostaje zwerbowana przez ludzi spoza świata, obdarzonych dziwnymi umiejętnościami i twierdzących, że ich celem jest ochrona Scadrialu… za wszelką cenę.
Wax musi zdecydować, czy odłożyć na bok swój konflikt z Bogiem i znów stać się Mieczem, wykutym przez Harmonię. Jeśli nikt nie odważy się zostać bohaterem, którego potrzebuje Scadrial, planetę i miliony jej mieszkańców czeka gwałtowny i tragiczny koniec.


- Czarne słońce, Rebecca Roanhorse - Bóg powróci
Gdy ziemia i niebo spotkają się
Pod czarnym słońcem
W świętym mieście Tova zimowe przesilenie jest zwykle czasem świętowania i odnowy, lecz w tym roku zbiega się ono z zaćmieniem słońca, rzadkim zjawiskiem, które zdaniem Kapłanki Słońca zaburza równowagę świata.
Tymczasem z odległego miasta wypływa statek, który ma zawinąć do Tovy w przeddzień zaćmienia. Jego kapitan, Xiala, jest zhańbioną Teekijką, której pieśń ma moc uspokajania morza i wypaczania ludzkich umysłów. Ma ona dostarczyć do Tovy pasażera. Jest nim niegroźny, młody mężczyzna imieniem Serapio, z opaską na oczach, ciałem poznaczonym bliznami i przeznaczeniem, które musi wypełnić. Xiala wie jednak, że ludzie, o których mówi się, że są „niegroźni", zwykle okazują się potworami.


Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-11-18
Wznowienia MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się wznowienia książek:

- Stop prawa, Brandona Sandersona (wyd. jubileuszowe) - Trzysta lat po wydarzeniach opisanych w trylogii „Zrodzonego z Mgły", Scadrial unowocześnia się, koleje uzupełniają kanały, ulice i domy bogaczy oświetlają elektryczne lampy, a w niebo wznoszą się pierwsze drapacze chmur o żelaznej konstrukcji.
Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii – lub religii. Jednakże, choć nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara magia Allomancji i Feruchemii wciąż odgrywa rolę w odrodzonym świecie. Na pograniczu zwanym Dziczą są podstawowymi narzędziami dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy starają się zaprowadzić tam prawo i porządek.
Jednym z nich jest Waxillium Ladrian, rzadki Podwójny, który dzięki Allomancji może Odpychać metale, a dzięki Feruchemii zmniejszać lub zwiększać swój ciężar. Po dwudziestu latach spędzonych w Dziczy, Wax został zmuszony przez rodzinną tragedię do powrotu do stolicy Elendel. Z dużą niechęcią musi odłożyć broń i przyjąć obowiązki przynależne głowie arystokratycznego rodu. W każdym razie tak mu się wydaje, do chwili, gdy boleśnie przekonuje się, że posiadłości i eleganckie ulice Miasta mogą kryć w sobie większe niebezpieczeństwa niż piaszczyste równiny Dziczy.


- Cienie tożsamości, Brandona Sandersona (wyd. jubileuszowe) - Elendel przeżywa rewolucję przemysłową – miasto spowijają dymy z kominów elektrowni, automobile wypierają powozy, a wśród robotników i najbiedniejszych mieszkańców slumsów zaczynają się niepokoje. A kiedy na przyjęciu urządzonym przez brata gubernatora ginie on sam i wszyscy jego goście – arystokraci, ale również osławieni kryminaliści – miastu zaczyna grozić chaos.
Znani ze "Stopu prawa" stróż prawa Waxillium Ladrian, jego przyjaciel Wayne i błyskotliwa Marasi podejmują śledztwo, nie wiedzą jednak, że przyjdzie im stawić czoło potężnemu przeciwnikowi wykorzystującemu starożytną sztukę Hemalurgii – oraz skonfrontować się z własną przeszłością. Całe szczęście, nie są osamotnieni, gdyż w walce mogą liczyć na pomoc samego Harmonii.


- Otchłań rozgrzeszenia, Alastair Reynolds - Jest XXVII wiek. Człowiek już dawno podzielił się na kilka podgatunków, a zmodyfikowane zwierzęta stanowią część ludzkiej społeczności. W Galaktyce znów grasują Inhibitorzy, wyrafinowane maszyny, które tępią wszystkie istoty inteligentne. Ocaleńcy z poprzedniej wojny wyruszają w kierunku dalekiego gazowego giganta. Tam na lodowym księżycu Hela żyje ktoś, kto umiałby pokonać odwiecznego wroga. Na Heli panuje dziwna teokracja. Źródłem tamtejszej religii było nietypowe zjawisko astronomiczne, a ośrodkami kultu są wielkie wędrujące po globie katedry, które zmierzają ku otchłani. Do jednej z katedr trafia wrażliwa, lecz bezkompromisowa nastolatka Rashmika. Dziewczyna potrafi kontaktować się z istotami z sąsiedniej kosmicznej brany. Czy dzięki swym parapsychicznym zdolnościom ocali ludzkość?

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-11-14
Czekanie na smoka - recenzja
ikona wiadomości
Czekanie na smoka Johna M. Forda jest pierwszą ważną powieścią amerykańskiego autora oraz jego pośmiertnym debiutem na polskim rynku wydawniczym. Zdobyła World Fantasy Award w 1984 roku i gdyby trzymać się rozpoznań gatunkowych, można stwierdzić, że doskonale łączy historię alternatywną oraz fantasy. Te dwa koła zamachowe tworzą opowieść wymagającą od czytelnika koncentracji, orientacji w historii XV-wiecznej Europy oraz cierpliwości. Nie oszukujmy się – śliczna okładka stylizowana na ilustracje zdobiące dawne manuskrypty może przyciągnąć odbiorcę, jednak zawartość książki stawia przed nim przeszkody, które trzeba będzie cierpliwie pokonywać.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-11-10
Dech zimy - recenzja
ikona wiadomości
Z pewnością nie jest przypadkiem, że właśnie teraz – w ten niemalże zimowy czas – ukazuje się w naszym kraju najnowsza, dziewiąta już odsłona spektakularnego cyklu Koło Czasu Roberta Jordana. Nosi tytuł Dech zimy, a jej lektura smakuje wybornie, gdy wieczory są coraz dłuższe i czujemy, że zbliża się najmroźniejsza pora roku. Powieść ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-10-28
Poczwórna premiera z MAG-a
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym nadkładem Wydawnictwa MAG ukazały się cztery książki z nie zatytułowanej serii poświęconej grozie i szeroko rozumianym horrorze.

- Ring Shout - Phenderson Djèlí Clark
- Mapa wnętrza - Stephen Graham Jones
- Koko - Peter Straub
- Jedyni dobrzy Indianie - Stephen Graham Jones

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-10-24
Folwark zwierzęcy - recenzja
ikona wiadomości
Czym może nas dzisiaj zadziwić powieść Georgea Orwella Folwark zwierzęcy? Przede wszystkim aktualnością. Może też zachwycić karykaturalnym humorem wyśmiewającym tak dawne, jak i współczesne klasy polityczne. Najnowsza edycja utworu ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem wydawnictwa Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-10-21
Przestrzeń objawienia - recenzja
ikona wiadomości
Dorobek waliskiego pisarza Alastaira Reynoldsa obejmuje powieści (zarówno zebrane w kilka cykli, jak i samodzielne) oraz sporo opowiadań. Autor z wykształcenia jest astronomem, a zanim zajął się zawodowo wyłącznie pisaniem, pracował jako astrofizyk dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, co powinno być dodatkową zachętą do sięgnięcia po jego dzieła.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Faldzinskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-10-09
Duchy Nocy Kupały - recenzja
ikona wiadomości
„Noc Kupały poświęcona żywiołom wody i ognia była świętem miłości, radości, zdrowia i urodzaju, ale rytuały odprawiane w jej trakcie miały także odpędzić złe duchy i demony” – w ten sposób wydawca – Zysk i S-ka – zachęca czytelnika do sięgnięcia po zbiór opowiadań pod tytułem Duchy Nocy Kupały.

Zapraszamy do lektury recenzji Grzegorza Omelana.
więcej »
Liczba komentarzy:
2022-09-30
Ścieżka sztyletów - recenzja
ikona wiadomości
Epicki, kultowy i wciąż porywający cykl fantasy Koło czasu Roberta Jordana ukazuje się w nowej odsłonie nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka od wiosny 2019 roku. I dziś – zasiadając do podzielenia się z wami wrażeniami z lektury najnowszej, ósmej części pt. Ścieżka sztyletów, zastanowiłam się przez chwilę nad tym, ile wydarzyło się przez te trzy lata – pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny. Opowieść Jordana, której tytuł tak dobrze oddaje wszystko to, co działo i dzieje się w naszym życiu przez ten czas, pozostaje niezmienna.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: