fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2021-12-01
Łańcuch ze złota - recenzja
ikona wiadomości
Cassandra Clare nie zwalnia tempa. Popularna seria z gatunku young adult urban fantasy osadzona w świecie Nocnych Łowców doczekała się nowego cyklu, nazwanego Ostatnie Godziny. W jego pierwszej części, Łańcuchu ze złota, pisarka wprowadza nowych bohaterów i korzysta z wątków i postaci, które stali czytelnicy jej twórczości znają z trylogii Diabelskie Maszyny. Czas akcji obu cykli w świecie Nocnych Łowców dzieli 35 lat.

Zapraszamy do lektury recenzji Dawida Kosmalskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-29
Rozmowy pokojowe - recenzja
ikona wiadomości
Harry Dresden, ten lubiany przez czytelników bohater bestsellerowego cyklu fantasy Akta Harry’ego Dresdena — powraca! Powraca na stronach najnowszej odsłony serii Jima Butchera, która nosi tytuł Rozmowy pokojowe i przedstawia kolejne niezwykłe przygody chicagowskiego maga-detektywa. Książka ta ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-24
Dwa tytuły od MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwa tytuły:

- Łowcy kości (oprawa twarda) - Steven Erikson - Bunt w Siedmiu Miastach Zmiażdżono. Sha’ik nie żyje. Pozostał tylko jeden oddział, otoczony w mieście Y’Ghatan. Dowodzi nim fanatyk, Leoman od Cepów. Perspektywa oblegania tej starożytnej fortecy niepokoi żołnierzy Czternastej Armmi, albowiem tu właśnie zginął największy bohater Imperium, Dassem Ultor, i tu przelano morze malazańskiej krwi. Owo złowrogie miasto cuchnie śmiercią.
Tymczasem jednak wykonano już pierwsze ruchy w konflikcie na znacznie większą skalę. Okaleczonemu Bogu przyznano miejsce w panteonie. Nastąpił w nim rozłam i każdy z bogów musi się opowiedzieć po jednej ze stron. Bez względu na to, którą wybiorą, zasady się nieodwołalnie zmieniły i pierwszą krew przeleje się w świecie śmiertelników.
Świat ten zawiera rzesze postaci, znajomych i nowych, takich jak Heboric Widmoworęki; opętana ongiś przez boga Apsalar; Nożownik, dawniej złodziej, a obecnie zabójca; potężny wojownik Karsa Orlong oraz dwaj wędrowcy, Icarium i Mappo, którzy pragną jedynie sami kształtować swój los. Gdyby tylko bogowie zechcieli zostawić ich w spokoju. Jednakże noże wysunięto już z pochew i bogowie nie zamierzają okazywać łaskawości. Nadchodzi wojna, wojna na niebie. Jej stawką będzie przetrwanie…


- Wampirze cesarstwo (oprawa miękka i twarda) - Jaya Kristoffa - Ze świętego kielicha blask święty się sączy.
Ład na świecie wyjdzie spod wiernego ręki, a przed obliczem męczeńskiej siódemki szary człowiek noc bezkresną zakończy.
Od ostatniego wschodu słońca upłynęło dwadzieścia siedem długich lat. Niemal trzy dekady temu wampiry wypowiedziały ludziom wojnę, by zbudować swoje wieczne cesarstwo na zgliszczach naszego. W morzu ciemności tlą się dziś tylko nieliczne iskierki światła.
Gabriel de León jest srebroświętym, członkiem świętego bractwa, które przysięgło bronić cesarstwa i Kościoła przed istotami nocy. Ale kiedy zabrakło światła dziennego, nawet Srebrny Zakon nie był w stanie powstrzymać naporu bestii. Teraz został tylko Gabriel.
Uwięziony przez potwory, które poprzysiągł zniszczyć, Ostatni Srebroświęty zostaje zmuszony do opowiedzenia dziejów swojego życia, historii legendarnych bitew i zakazanej miłości, utraconej wiary i nawiązanych przyjaźni, Wojen Krwi, Wiecznotrwałego Króla i pogoni za ostatnią nadzieją ludzkości: Świętym Graalem.


Książki zostały objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-17
Pamięć zwana Imperium - premiera
ikona wiadomości
W sprzedaży pojawiła się powieść Arkady Martine - Pamięć zwana Imperium. Książka jest laureatem nagrody Hugo za najlepszą powieść 2020 roku. Ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Ambasador Mahit Dzmare przybywa do stolicy obejmującego wiele układów planetarnych Imperium Teixcalaanlijskiego i dowiaduje się, że jej poprzednik, ambasador ich małej, lecz zawzięcie broniącej swej niezależności stacji górniczej, nie żyje. Nikt nie chce przyznać, że jego śmierć nie była wypadkiem – ani że następną ofiarą może być Mahit, ponieważ polityczna niestabilność sięgnęła już najwyższych kręgów cesarskiego dworu. Mahit musi odnaleźć winnego, ocalić własne życie i uratować ojczystą stację przed nieustanną ekspansją Teixcalaanu. Jednocześnie musi nauczyć się funkcjonować w obcej kulturze, wdaje się w intrygi na własną rękę oraz ukrywa straszliwie groźną technologiczną tajemnicę, która może spowodować koniec jej stacji i jej sposobu życia… albo uratować je przed zagładą.

Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-11-16
Triumf chaosu - recenzja
ikona wiadomości
Co kilka miesięcy wydawnictwo Zysk i S-ka oddaje w nasze ręce kolejną odsłonę monumentalnego, liczącego czternaście tomów cyklu powieściowego Roberta Jordana pt. Koło Czasu, który od ponad dwóch lat ukazuje się w nowym, pięknym wydaniu. Przyszła pora na poznanie szóstej odsłony tej fantastycznej sagi – powieści Triumf chaosu, która wprowadza fabułę na nowe, niezwykle rozległe tory.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-29
Gnoza - recenzja
ikona wiadomości
Michał Cetnarowski to postać znana w polskim świecie literatury fantastycznonaukowej. Jest autorem kilku książek (I dusza moja, Bestia najgorsza, Labirynty) i laureatem Zajdla za Wywiad z Borutą napisany wraz z Łukaszem Orbitowskim. Jego najnowszą powieścią jest Gnoza, pozycja łączącą głębokie filozoficzne motywy z wymagającą fantastyką naukową.

Zapraszamy do lektury recenzji Dawida Kosmalskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-25
Wyspa Sachalin - recenzja
ikona wiadomości
Czy można dziś opowiedzieć językiem literatury o światowej apokalipsie w sposób, który zaskoczy czytelnika, zaintryguje go i autentycznie poruszy? Otóż można, czego najlepszym przykładem jest znakomita powieść Eduarda Wierkina Wyspa Sachalin, która przedstawia nam ów motyw w szokującej, niezwykle wymownej i na swój sposób pięknej postaci. Książka ta ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-12
Opowiadania najlepsze - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym ukazał się zbiór opowiadań Philipa K. Dicka - Opowiadania najlepsze. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Zbiór opowiadań prezentujących niepokojące „dickowskie” światy i przenikającego je, nurtującego wielu z nas podejrzenia, że rzeczywistość skrywa coś znacznie mroczniejszego. Tak, jak cała twórczość Dicka, także jego doskonałe krótkie teksty przenoszą nas w przyszłość, która nie jest naszym celem, ale kluczem do zrozumienia współczesności i nas samych.
Dziewiętnaście tekstów prezentuje przekrój literackiej kariery Dicka, od pierwszego Rooga, przez Elektryczną mrówkę, uznanej przez Lawrenca Sutina za najlepsze z opowiadań Dicka, po jeden z ostatnich, Małe co nieco dla nas, chrononautów. Wstęp napisał John Brunner, a posłowie Dicka przedstawia niezwykle ciekawe tło powstawania każdego z opowiadań.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-10-08
Gnoza - premiera
ikona wiadomości
Dzisiaj premiera powieści Gnoza - Michała Centarowskiego. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph i jest objęta patronatem medialnym naszego portalu.

Wojna trwa już pół miliarda lat
Warszawa, Polska, świat w połowie XXI wieku. Wydaje się, że kryzys ekologiczny został zdławiony, największe nierówności społeczne zasypane, a globalny konflikt jedynie tli się. Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić?
Rozwój coraz sprawniejszych i coraz tańszych Sztucznych Inteligencji przyspieszyła pandemia 2020 i następująca po niej dekada kryzysów. W oparciu o systemy SI pracują Asystenci Personalni - czyli prywatne interfejsy, doradcy - analizujący wzorce zachowania i zbiory big data, które wiedzą o ludziach więcej niż oni sami. Dzięki tej wiedzy najlepiej pokierują twoim zdrowiem, dietą, sportem, karierą, pracą, związkiem, czasem wolnym, rozrywką, życiem osobistym…
Gnoza to opowieść o starciu Ciała z Rozumem, Materii z Duchem, Natury z Kulturą.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-29
Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu - premiera
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazały dwie książki z opowieściami o Bauchelainie i Korbalu Broachu ze świata Malazanu - Stevena Eriksona.

Nekromanci Bauchelain i Korbal Broach – wrogowie cywilizacji, wskrzesiciele umarłych, kosiarze dusz żyjących, pożeracze nadziei, zdrajcy wiary, zabójcy niewinnych i skromne uosobienia zła – muszą odpowiedzieć za wiele czynów i w końcu za nie odpowiedzą, ale najpierw muszą za pomocą kłamstw, morderstw i oszustw utorować sobie drogę przez trzy kolejne opowieści rozgrywające się w wyjątkowo nędznych i zubożałych zakątkach malazańskiego świata, ku wielkiemu wstydowi ich cierpliwego sługi, Emancipora Reese'a.

Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-24
Podwójna premiera MAG-a
ikona wiadomości
Nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się dwie książki:

- Niebiańska rzeka - Dennisa E. Taylora -
Nad Bobiwersum wisi groźba wojny domowej!
Ponad sto lat temu Bender wyruszył do gwiazd i nigdy więcej nie dał znaku życia. Jego rodzina klonów wiele razy próbowała go szukać, lecz nigdy nie natrafiła na żaden ślad. Teraz Bob postanawia zorganizować ekspedycję, która za wszelką cenę dowie się, co go spotkało.
Lecz w Bobiwersum nic nigdy nie jest proste. Potomkowie Boba sięgają już 24. pokolenia i dryf replikacyjny stworzył osobników, których z trudnością można by uznać za Bobów. Niektórzy sprzeciwiają się planowi Boba, inni mają własne, całkiem inne plany. Zgromadzenia, trudne do opanowania, są jednak najmniejszym z problemów Bobiwersum.
Bob i jego sprzymierzeńcy, niezrażeni niczym, idą śladem Bendera. Lecz to, co odkrywają w głębi kosmosu jest tak niespodziewane i tak skomplikowane, że może albo uratować wszechświat, albo zagrozić jego istnieniu, w skali, z jaką Bobowie dotychczas się nie mierzyli.


- Czerwona drzewo - Caitlín R. Kiernan -
Sarah Crowe opuściła Atlantę - i zgliszcza burzliwego związku - żeby zamieszkać w starym domu w wiejskich okolicach Rhode Island. W jego murach znajduje niedokończony rękopis dawnego mieszkańca, antropologa z obsesją na punkcie prastarego dębu rosnącego na odizolowanym zakątku posiadłości.
Powiązane z miejscowymi legendami o nadnaturalnej magii oraz z udokumentowanymi wypadkami i morderstwami sękate drzewo zakorzenia się w wyobraźni Sary, co skłania ją do napisania własnej wersji jego podejrzanej historii.
W miarę jak dąb opanowuje jej sny i prawie wszystkie myśli na jawie, Sarah ryzykuje zdrowie fizyczne i psychiczne, żeby odkryć tajemnice sprzed wieków...


Książki zostały objęte patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-20
Płomień - recenzja
ikona wiadomości
Podróż do gwiazd stanowi jeden z najpopularniejszych motywów literatury science fiction. Mogłoby się zatem wydawać, że w tej kwestii powiedziano już absolutnie wszystko, a każda kolejna książka stanowi jedynie powielanie schematu. O tym, że jednak tak nie jest, przekonuje nas znakomita powieść Magdaleny Salik pt. Płomień, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Powergraph.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2021-09-15
Osa - recenzja
ikona wiadomości
Nazwisko Eric Frank Russell nie jest chyba bliżej znane polskim miłośnikom fantastyki naukowej. Ten brytyjski autor publikował swoje najbardziej istotne dzieła w epoce umownie nazywanej „złotym wiekiem science fiction” (późne lata 30. do końcówki lat 50.). Wtedy to gatunek zaczął rządzić się swoimi rozpoznawalnymi dziś regułami: pojawiły się pierwowzory space opery, bohaterowie musieli rozwiązywać mniej lub bardziej złożone problemy, do których doprowadzał albo rozwój technologii, albo złowrogi kosmos. Narracja prowadzona była „po bożemu”, czyli czytelnik nie miał prawa zgubić się w linearnej strukturze fabuły.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy: