fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2020-12-01
Gdyż jest nas wielu - recenzja
ikona wiadomości
Wiosną tego roku mieliśmy przyjemność poznać intrygującą i nieszablonową powieść science fiction pt. Nasze imię Legion, nasze imię Bob, ukazującą losy zmarłego człowieka, którego świadomość została przeniesiona do pamięci superkomputera, kierującego kosmiczną sondą. Książka ta zaskoczyła nas pomysłem – jeden bohater przybiera postać wielu kopii, każda ma własny charakter i osobowość. Dziś, za sprawą premiery powieści Gdyż jest nas wielu, która ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG, mamy okazję poznać kontynuację tej historii.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-11-23
Tajemna wspólnota - recenzja
ikona wiadomości
Miłośników ambitnej, przesyconej filozofią i klimatycznej fantastyki ucieszy z pewnością premiera drugiej odsłony cyklu Księga prochu, będącej zarazem prequelem bestsellerowej serii Philipa Pullmana Mroczne materie. Powieść ta nosi tytuł Tajemna wspólnota i przedstawia dalsze losy bohaterów, którym przyjdzie ponownie zmierzyć się z przeznaczeniem, fanatyczną wiarą i bezwzględną polityką. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-11-16
Republika smoka - recenzja
ikona wiadomości
Pod tytułem Republika smoka kryje się druga odsłona cyklu fantasy Wojny Makowe autorstwa Rebekki F. Kuang. Przedstawia on losy dziewczyny o imieniu Rin, która, odkrywszy w sobie boską moc przywoływania ognia, staje się nie tylko znakomitym żołnierzem w targanym konfliktami quasi-średniowiecznym świecie inspirowanym kulturą państw azjatyckich, ale też zagrożeniem dla ludzi z wielkimi politycznymi ambicjami. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-11-10
Ognisty deszcz - recenzja
ikona wiadomości
Rzadko która książka aż tyle obiecuje potencjalnym czytelnikom. Gdy chwycimy zbierający dwie powieści Petera Wattsa Ognisty deszcz, możemy poczuć przyjemny dreszczyk ekscytacji. Składające się na ten opasły tom Ślepowidzenie oraz rozwijająca nakreśloną w nim wizję Echopraksja to tytuły budzące zachwyt odbiorców i krytyków oraz być może zazdrość kolegów po piórze. Satysfakcja, chciałoby się rzec, jest gwarantowana.

Zapraszamy do lektury recenzji Tomasza Fijałkowskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-10-15
Światło innych gwiazd - recenzja
ikona wiadomości
Literatura science fiction przedstawia często odważne wizje tego, dokąd może zajść ludzkość w pogoni za swoimi marzeniami. Marzeniami, które prowadzą człowieka w kosmos, pozwalają odkrywać jego tajemnice oraz przełamywać różne naturalne ograniczenia. Bardzo rzadko zdarza się jednak, by dana pozycja ukazywała ogromną cenę, jaką musi zapłacić człowiek za ziszczenie tychże pragnień. O tym koszcie opowiada Erika Swyler w powieści pt. Światło innych gwiazd, która ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-10-02
Miecz i Cytadela - recenzja
ikona wiadomości
W cenionej serii Wydawnictwa MAG pt. Artefakty ukazała się druga odsłona nowego wydania bestsellerowego cyklu fantasy Księga Nowego Słońca autorstwa Gene’aWolfe’a. Książka nosi tytuł Miecz i cytadela i podobnie jak to miało miejsce w przypadku premiery pierwszej części tej sagi, składają się na nią połączone w jedną całość dwa tomy z oryginalnego wydania – trzeci i czwarty.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-10-01
Potrójna premiera
ikona wiadomości
W dniu wczorajszym nakładem Wydawnictwa MAG ukazały się:

- Tajemna wspólnota - Philipa Pullmana. Lyra Złotousta jest już młodą kobietą, studentką drugiego roku na uniwersytecie w Oksfordzie. Kiedy Pantalaimon, jej dajmon, staje się świadkiem morderstwa, oboje zostają zmuszeni do przedefiniowania swojego związku w sposób, którego nigdy sobie nawet nie wyobrażali, i wplątani w skomplikowany, niebezpieczny konflikt w świecie, którego istnienia nie podejrzewali. Wciągnięty w wir wydarzeń Malcolm Polstead również będzie musiał wyruszyć w podróż – niegdyś chłopiec z kanoe, który postanowił ocalić niemowlę z powodzi, a dziś mężczyzna o silnym poczuciu obowiązku, który chce robić to, co słuszne. Oboje ich czeka wyprawa daleko poza granice Oksfordu, przez całą Europę, aż do serca Azji, w poszukiwaniu tego, co zaginione: miasta nawiedzanego przez dajmony, tajemnicy ukrytej pośrodku pustyni i rozwiązania zagadki nieuchwytnego Prochu.

- Migawka - Brandona Sandersona. Gdybyście mogli odtworzyć jeden dzień, jakie mroczne sekrety udałoby się wam odkryć? Brandon Sanderson stworzył thriller policyjny inny niż wszystkie. Anthony Davis i jego partner Chaz są jedynymi prawdziwymi ludźmi spośród dwudziestu milionów mieszkańców miasta. Trafili tam na podstawie nakazu sądowego, by dowiedzieć się, co wydarzyło się w prawdziwym świecie przed dziesięcioma dniami. To z kolei umożliwi odnalezienie ukrytych dowodów w realnym mieście.
Wewnątrz odtworzonej Migawki 1 maja Davis i Chaz są najwyższą władzą. Ich odznaki pozwalają im ominąć każdą przeszkodę i lekceważyć prawa obywatelskie otaczających ich podróbek. Jednak przestępstwa, które mają zbadać, wydają im się banalne – do chwili, gdy natrafią przypadkiem na ofiary seryjnego mordercy. I mimo iż centrala nie pozwala im przeprowadzić dochodzenia, obaj policjanci postanawiają zignorować ten rozkaz. Rozpoczęło się polowanie. A choć miasto wraz z podróbkami przestanie istnieć po wyłączeniu Migawki, nie oznacza to jeszcze, że Davis i Chas wyjdą z niego z życiem.


- Gorejąca biel t.2 - Brenta Weeksa. Gavin Guile, niegdyś najpotężniejszy człowiek na świecie, został powalony. Stracił swoją magię, tajny Zakon pragnie jego śmierci. Teraz, żeby chronić tych, których kocha, zmuszony jest przepłynąć morze i szukać pomocy samego Orholama. Kiedy Biały Król uruchamia swoje potężne pułapki i samej Chromerii grozi zdrada i oblężenie, Kip Guile musi zebrać siły, zwołać sojuszników i wywalczyć sobie drogę powrotną, żeby stanąć do ostatniej nierównej walki.

Książki objęte zostały patronatem Fantasty.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-24
Green Town - recenzja
ikona wiadomości
Raya Bradbury’ego znałem dotąd jako uznanego pisarza science fiction i sięgając po opasłe tomiszcze pt. Green Town, spodziewałem się czegoś podobnego gatunkowo. Mimo że się pomyliłem, nie zawiodłem się, co to, to nie. Jest to wydanie zbiorcze, zawierające cztery książki rozgrywające się w tytułowym miasteczku: Słoneczne wino, Pożegnanie lata, Letni ranek, letnia noc oraz Jakiś potwór tu nadchodzi. Green Town to odzwierciedlenie miasta Waukegan z początku XX wieku, gdzie Bradbury spędził dzieciństwo w domu swojej licznej rodziny. Zresztą postać Douglasa Spauldinga, jednego z bardziej znaczących bohaterów tych książek, to alter ego autora i książka zawiera lekkie akcenty autobiograficzne wymieszane z dziką, nieskrępowaną fikcją.

Zapraszamy do lektury recenzji Marcina Fałdzińskiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-16
Gorejąca biel t.1 - premiera
ikona wiadomości
Gorejąca biel to piąty tom cyklu Powiernik światła - Brenta Weeksa. W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa MAG ukazała się pierwsza część tej powieści.

Gavin Guile, niegdyś najpotężniejszy człowiek na świecie, został powalony. Stracił swoją magię, tajny Zakon pragnie jego śmierci. Teraz, żeby chronić tych, których kocha, jest zmuszony przepłynąć morze i szukać pomocy samego Orholama.
Kiedy Biały Król uruchamia swoje potężne pułapki i samej Chromerii grozi zdrada i oblężenie, Kip Guile musi zebrać siły, zwołać sojuszników i wywalczyć sobie drogę powrotną, żeby stanąć do ostatniej nierównej walki.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-15
Nasze imię Legion, nasze imię Bob - recenzja
ikona wiadomości
Hibernacja to jeden z najpopularniejszych motywów literackiego science fiction, za pomocą którego przedstawia się losy osób zbudzonych ze snu po dziesiątkach lub setkach lat. Jednakże i na tym polu można pokusić się o coś zaskakującego i odkrywczego, o czym przekonuje nas powieść Dennisa E. Taylora pt. Nasze imię Legion, nasze imię Bob, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Mag.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-15
My - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierą ma książka Jewgienija Zamiatina - My. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis w serii wydawniczej Wehikuł czasu.

Jedna z najsłynniejszych dystopii w literaturze, pierwowzór Nowego wspaniałego świata Huxleya i 1984 Orwella.
Niech żyje Państwo Jedyne! Jego obywatele poddani są nieustannej inwigilacji. Wolność i indywidualizm są z założenia złe, gdyż wprowadzają tylko chaos i anarchię. Domy mają szklane ściany, by wszyscy żyli na widoku, a seks jest na kartki. Najgorsza z chorób to wyobraźnia. W Państwie Jedynym każdy traktowany jest jednakowo, pozbawiony nazwiska, oznaczony numerem. Wszystko, czego człowiek potrzebuje do życia, dostaje od Państwa, gwaranta porządku, harmonii i szczęścia. Narrator ?-503 to matematyk, który zapada na nieuleczalną chorobę – wytwarza się w nim dusza, zakochuje się.


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-11
Najlepsze opowiadania - premiera
ikona wiadomości
W dniu dzisiejszym premierę ma zbiór opowiadań R.A. Lafferty'ego - Najlepsze opowiadania. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG w serii wydawniczej Artefakty.

Raphael Aloysius Lafferty jest uważany za jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnej literaturze. W swojej karierze był wielokrotnie nominowany do nagród i nagradzany, zdobył między innymi World Fantasy Award za całokształt twórczości. Ten zbiór zawiera 22 niezwykłe i niewiarygodne opowiadania, w tym:
nagrodzone Hugo: Matka Euremy ze wstępem Roberta Silverberga,nominowane do Hugo: Ciąg dalszy na następnej skale ze wstępem Nancy Kress i Niebo ze wstępem Gwendy Bond,nominowane do Nebuli: Na naszej ulicy ze wstępem Neila Gaimana,oraz wiele innych opowiadań przedstawianych przez innych współczesnych mistrzów fantastyki, przyznających, że R. A. Lafferty był dla nich ważną inspiracją oraz liczącą się literacką siłą


Książka została objęta patronem medialnym naszego portalu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2020-09-11
Per aspera ad astra - recenzja
ikona wiadomości
Robert J. Szmidt zaprasza nas do spotkania z kolejną niezwykłą opowieścią science fiction, będącą zarazem pierwszą odsłoną nowego cyklu. Per aspera ad astra stanowi prequel popularnego cyklu Pola dawno zapomnianych bitew, ukazującego losy przodka głównego bohatera wcześniejszej serii – Henryana Święckiego. Książka ta ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Zapraszamy do lektury recenzji Urszuli Janiszyn.
więcej »
Liczba komentarzy: