fantasta.pl > Archiwum wiadomości
Etap:   
2010-06-29
Piękne istoty - konkurs
ikona wiadomości
Wraz z Wydawnictwem Łyński Kamień zapraszamy do udziału w konkursie. Wśród osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytania konkursowe rozlosowane zostaną trzy egzemplarze powieści Piękne istoty.

Pytania konkursowe zostały zamieszczone w dziale Konkursy.

Zakończenie konkursu nastąpi 12 lipca o północy, a ogłoszenie wyników 13 lipca.

Zapraszamy do udziału w zabawie.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-29
Infekcja - wyniki konkursu
ikona wiadomości
Laureatami konkursu wyłonionymi w ramach losowania zostali: Joanna Jamróz (Mysłowice), Bogdan Jankowski (Kwidzyn), Marcin Jasinski (Warszawa).

Gratulujemy!

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe:
1. Perry Dawsey uprawiał futbol amerykański.
2. Powieść podcastowa ukazała się pod tytułem "Infection".
3. Prawa do ekranizacji wykupiła wytwórnia Roque Pictures.

Dziękujemy Wydawnictwu Papierowy Księżyc za ufundowanie nagród.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-28
Infekcja - recenzja
ikona wiadomości
Znacie to drażniące uczucie swędzenia, gdy zostaniecie ugryzieni przez komara? Trudno być wtedy na tyle opanowanym, by choć trochę nie drapać podrażnionego miejsca. A co, jeśli swędzenie jest tak okropne, że jesteście w stanie rozdrapywać to miejsce do krwi, rozrywać skórę paznokciami tylko po to, by uczucie zniknęło? A jeśli powiem Wam, że takie swędzenie powodują tajemnicze Trójkąty, które zaczynają żyć pod Waszą skórą? Naprawdę żyć – słyszycie ich głosy w głowie, czujecie ich ruch, ich wzrost, karmicie je, by samemu nie umrzeć z głodu. Zaczynacie z nimi rozmawiać. Mówią Wam o Żołnierzach, którzy przyjdą Was zlikwidować, wiedzą, że Wasi bliscy podsłuchują, że w każdej chwili mogą Was wydać. Że nie ma takiego miejsca na ziemi, gdzie moglibyście być bezpieczni. Bo każdy jest dla Was wrogiem. Jedynym wyjściem jest więc pozbycie się donosicieli i konfidentów, pozbycie się wrogów. Teraz!
Ale uczucie swędzenia i bólu nie znika. Mózg zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Już sami nie wiecie które głosy należą do Trójkątów, które reprezentują Wasze myśli. Kiedy już wymordujecie bliskich i nadal nie znajdziecie spokoju okaże się, że organizmy pod Waszą skórą chcą się wykluć. Czy można zrobić coś innego, niż podpalić dom, odrąbać sobie kończyny i strzelić w łeb? Bo inaczej to się nie skończy?
Przerażające, prawda?

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Jankowiak.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-27
Konkurs na plakat Falkonu 2010 przedłużony
ikona wiadomości
Termin nadsyłania prac w konkursie na oficjalny plakat Falkonu 2010 został przesunięty na 10 lipca.
Regulamin konkursu znajduje się na stronie konwentu.
Znana jest już cena akredytacji oraz zniżek na Cyber Falkon 2010. Szczegóły w dziale "Akredytacja".
Już wkrótce na stronie pojawią się pierwsze konkrety dotyczące programu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-26
Patronaty portalu
ikona wiadomości
Przedstawiamy dwie powieści, nad którymi portal fantasta.pl objął patronat medialny.

Ostatni rejs "Fevre Dream" to wznowienie bardzo dobrze przyjętej w naszym kraju powieści George'a R. R. Martina.
Stary i zgorzkniały właściciel parowca "Fevre Dream", kapitan Abner Marsh, zabiera w rejs po Missisipi nader dziwnego pasażera. Enigmatyczny bogacz, Joshua York, swym wyglądem i zachowaniem wzbudza niewytłumaczalny niepokój. Posiłki spożywa tylko nocą, wyłącznie w towarzystwie przyjaciół, którzy nigdy nie pojawiają się na pokładzie za dnia. W czasie postojów wychodzą na jaw dziwne zbrodnie, a trop wiedzie do Joshuy Yorka. Abner powoli domyśla się, kim lub czym mogą być jego pasażerowie...

W poszukiwaniu Jake’a i inne opowiadania to zbiór autorski China Miéville.
Akcja większości z trzynastu opowiadań oraz jednej mikropowieści rozgrywa się w Londynie, ale niemal zawsze zmienionym w jakiś niezwykły, często trudny do zdefiniowania sposób, co stwarza niesamowitą atmosferę przesycającą wszystkie zawarte w zbiorze utwory.
Anarchiczna wyobraźnia, ostra satyra, zaskakujące pointy – oto kwintesencja książki W poszukiwaniu Jake’a, zbioru niesamowitych, oryginalnych i nigdy nie sprawiających zawodu utworów jednego z nowych mistrzów współczesnej fantastyki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-25
Wiedźma opiekunka - fragment
ikona wiadomości
Wiedźma opiekunka Olgi Gromyko to drugi tom cyklu Wolha Redna.
Nasza utalentowana wielce magiczka po licznych perypetiach dobrnęła wreszcie do szczęśliwego zakończenia swojej magicznej edukacji. Jeszcze tylko staż. Najlepiej, w znanej z poprzednich tomów Dogewie... Pośród znajomych z ukochanym Lenem na czele... Akurat! Jest wolny etat na królewskim dworze. I tak oto W. Redna wpadła jak śliwka w kompot.

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczonego na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-25
Smocze kości - recenzja
ikona wiadomości
Myślę, że nie będzie wielkim nadużyciem stwierdzenie, że większość polskich czytelników fantastyki prędzej lub później (zwykle prędzej) w swojej przygodzie z tego typu literaturą natrafiła na pozycje osadzone w światach znanych z gier lub filmów. Serii takich na rynku jest istne zatrzęsienie, wybór ogromny, poziom... różny. Ot, masowa produkcja nastawiona na miłośników konkretnego settingu, niezależnie czy są to "Gwiezdne Wojny", czy "Forgotten Realms". Autorzy tego typu książek zwykle wiążą się na dłużej z jedną "marką", czasem dokonując spektakularnego "transferu". Jak wiadomo, pisarz też człowiek i czasem ma potrzebę stworzenia czegoś bardziej "od siebie", w pełni autorskiego, bez narzuconych przez wielki koncern bohaterów, fabuły, świata itp. Przykładem takiej powieści, napisanej przez autorów znanych z tworzenia w ramach popularnych serii książkowych, jest najnowsza pozycja Margaret Weis i Tracy’ego Hickmana zatytułowana Smocze Kości...

Zapraszamy do lektury recenzji naszego redakcyjnego kolegi Macieja Rybickiego.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-24
Pierścień - premiera
ikona wiadomości
Od dziś w sprzedaży detalicznej dostępna jest powieść Pierścień autorstwa Larry'ego Nivena, stanowiąca kanon literatury science-fiction. Została wyróżniona nagrodami: Hugo, Locusa oraz Nebuli.

Stanowi przykład udanego połączenia hard sf i space opery. Fascynująca naukowa koncepcja, precyzja technologicznych opisów, zapierająca dech w piersi akcja, nietuzinkowość bohaterów i poczucie humoru tworzą niepowtarzalną całość.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Solaris, jest objęta patronatem portalu fantasta.pl.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-21
Kreskon 2010
ikona wiadomości
W dniach 6-8 sierpnia w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się 5 edycja Kreskonu. Motywem przewodnimi konwentu będą apokalipsa, postapokalipsa i alternatywa. W programie panele tematyczne poświęcone fantastyce, nauce, filmom, książkom oraz komiksom. Więcej informacji na stronie internetowej konwentu.

Miło nam poinformować, że portal fantasta.pl został patronem medialnym konwentu.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-17
Piratika - recenzja
ikona wiadomości
Lubię historie o piratach, bo piraci to zabawne chłopaki są. Nie owijają w bawełnę mówiąc prosto z mostu, co im na sercu (częściej na wątrobie) leży, dobrze się bawią łupiąc inne statki, całkiem nieźle też wychodzi im organizowanie hucznych imprez po złupieniu tej czy innej jednostki pływającej. Tym bardziej więc ucieszyłam się, gdy okazało się, że przyjdzie mi napisać recenzję książki Piratika autorstwa brytyjskiej pisarki Tanith Lee. Dodatkowo zachęciło mnie to, że na okładce można przeczytać, że jest to "jedna z najzabawniejszych historii o piratach". W miarę czytania jednak mój entuzjazm opadał, bo jest to dobra książka, ale – moi drodzy – szału nie ma...

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Olgi Sudnik.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-17
Horyzonty Wyobraźni 2010 – półmetek
ikona wiadomości
Już tylko nieco ponad półtora miesiąca pozostało do zakończenia drugiej edycji konkursu literackiego Horyzonty Wyobraźni. Spóźnialscy oraz ci, którzy lubują się w szlifowaniu swoich dzieł do ostatniej chwili, mają czas do 31 lipca na nadesłanie tekstów. Po tym terminie szanowne jury dostanie dwadzieścia najlepszych prac i wyłoni z nich trzy zwycięskie opowiadania oraz trzy wyróżnione.
Organizatorom udało nam się porozumieć z jednym z wydawców w sprawie wydania drukiem pokłosia "Horyzontów Wyobraźni 2009". Tomik ukaże się nakładem wydawnictwa Radwan (na szczęście, są jeszcze ludzie, którzy wierzą w młodych twórców). Będzie go można kupić najpóźniej na gali finałowej konkursu "Horyzonty Wyobraźni 2010", która odbędzie się w listopadzie na lubelskim konwencie miłośników fantastyki Falkon.
Ta informacja oznacza także dobrą wiadomość dla zwycięzców tegorocznej edycji: Wasze prace także zostaną wydane! Ponadto wszyscy laureaci "Horyzontów Wyobraźni", zarówno z roku 2009, jak i 2010, otrzymają darmowe egzemplarze autorskie.
Organizatorzy dodali do puli Horyzontów 2010, nagrodę specjalną, którą oferujemy także laureatom Horyzontów 2009.
Nagrodą tą jest roczna współpraca kwartalnika Qfant ze wszystkimi autorami wyróżnionymi w konkursie, w zakresie doradztwa literackiego, redakcji językowej oraz pośrednictwo w negocjacjach z wydawcami, w przypadku, gdy będziecie chcieli opublikować własne zbiory opowiadań albo powieści. Oczywiście współpraca dotyczy także promocji Waszej twórczości poprzez objęcie jej patronatem medialnym.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-17
Pustynna włócznia - fragment
ikona wiadomości
Pustynna włócznia autorstwa Petera V. Bretta to kontynuacja jednego z najgłośniejszych światowych debiutów - Malowanego człowieka.

Wybawiciel powrócił, lecz kim jest? Arlen Bales, dawniej zamieszkujący mały Potok Tibbeta, otrzymał od życia surową lekcję i dorastał w świecie, w którym głodne demony grasują nocą czekając na zdobycz, zaś ludzie są uwięzieni w klatce własnego strachu. Jednakże on zdecydował się obrać inną drogę; zdecydował się walczyć i ostatecznie stał się Malowanym Człowiekiem, którego ludzie zaczęli uważać za nowego wybawiciela.

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści zamieszczonego na karcie książki.
więcej »
Liczba komentarzy:
2010-06-14
Księgi Południa - recenzja
ikona wiadomości
Księgi Południa Glena Cooka to druga część nowego, zbiorczego wydania entuzjastycznie przyjętego cyklu o losach Czarnej Kompanii, która wbrew obiegowym opiniom o kiepskim poziomie wszelkich kontynuacji, w niczym nie ustępuje pierwszemu tomowi.

W zasadzie mogłabym w tym miejscu przeprowadzić wyliczankę zalet, o których wspominałam przy okazji recenzji Kronik Czarnej Kompanii (jak brawurowe pościgi, pojedynki, batalie, oblężenia, wartka narracja, humor, cynizm itd...), jednak na szczęście Cook przygotował kilka nowości...

Zapraszamy do lektury recenzji naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Jankowiak.
więcej »
Liczba komentarzy: